Jaká je role Omega-3 v těhotenství
RYBÍ TUKY A TĚHOTENSTVÍ
Podle posledních výzkumů s dodržováním správné životosprávy se nejen snižuje možnost zdravotních komplikací matky, ale i dítěte. Nesprávné složení stravy budoucí maminky může být jednou z příčin pozdějších onemocnění.
Bylo prokázáno, že tuky z mořských ryb jsou velmi důležité i v období těhotenství, nejprve v druhé a následně i třetím trimestru, a pak v období kojení. Mastné kyseliny z mořských živočichů jsou totiž nezbytné například pro správný vývoj mozku, očí nebo spermií u plodu. Bylo prokázáno, že prochází nejen přes placentu do plodu, ale po narození se dostávají do těla novorozence spolu s mateřským mlékem, proto i těhotné a kojící matky by měly v dostatečném množství konzumovat omega-3 tuky. Pro další vývoj novorozence jsou tuky z mořských ryb významné, protože snižují riziko vzniku onemocnění srdce, ale i atopického ekzému, astmatu a dalších autoimunitních onemocnění, dokonce byly publikovány studie o vlivu na snížení rizika vzniku psychiatrických onemocnění. Spekuluje se dokonce o preventivní funkci omega-3 na vznik Alzheimerovy choroby.
- ZRAK
DHA je důležitá pro rozvoj zrakového nervu, vedení vizuálních vjemů do mozku a tzv. koordinaci „oko-ruka“ (kdo špatně vidí nemusí chápat co vidí a tak některé věci nepochopí a nerozvíjí mozek).
V britské studii ALSPAC (Avon Longitudinal Study of Parents and Children) byl příjem tučných ryb těhotnou spojen se zlepšením zraku ve věku 3,5 let. Prokázala u dětí, jejichž matky vůbec nepřijímaly rybí maso ani kapsle s rybími tuky v průběhu těhotenství a tedy nezvyšovaly hladiny PUFA, zvýšené riziko sníženého verbálního inteligenčního kvocientu. Její význam se též přisuzuje pozdější ostrosti zraku.
- KOGNITIVNÍ SCHOPNOSTI
Norská studie prokázala zlepšení IQ ve 4 letech o 4% při pravidelné konzumaci tuku z tresčích jater matkami v těhotenství a při kojení.
- MOTORICKÉ SCHOPNOSTI
V texaské studii bylo 195 těhotným a kojícím ženám podáváno 200 mg DHA denně. To vedlo k zvýšení DHA v mateřském mléce i krvi kojenců. Psychomotorický vývoj plodů byl ve věku 2,5 roku lepší o 10 %. Přínos dostatku nenasycených mastných kyselin ve stravě těhotné nebo kojící matky pro psychomotorický vývoj je patrný již ve 3. měsíci po porodu a přetrvávající účinek byl pozorován ještě v 8 letech věku.
- ALERGIE
Asi nejzajímavější je opakovaně potvrzovaný vliv DHA i na snížení rizika alergií u dětí. Pokud maminky konzumovaly rybí tuky v těhotenství a v období kojení, tak došlo k snížení výskytu alergií u rizikových dětí. Stejně tak je znám vliv konzumace DHA na snížení rizika vzniku atopických ekzémů a astmatu u dětí.
- IMUNITA
Nejnovější studie potvrzují pozitivní vliv DHA a jejího příjmu v těhotenství na zlepšení imunity dítěte, onemocnění probíhají méně často a trvají kratší dobu včetně horečky, která onemocnění provází.
(RNDr. Pavel Suchánek – odborník na výživu, Fórum zdravé výživy www.fzv.cz, člen mezinárodního International expert meeting – IEM)