Úžasné účinky omega-3 mastných kyselin
Uvažujeme-li o tuku v potravě, je tu jeden typ, který bychom neměli snižovat, ba naopak: omega-3 mastné kyseliny. Dva klíčové - EPA a DHA - můžeme primárně najít v některých rybách. Jedná se o ryby především z chladných vod - losos, makrela, pstruh, tuňák, sardinky, herink, jeseter, ančovičky.
Zatímco jíst více tučné ryby, je dobrý nápad, některé budou mít pravděpodobně vyšší hladiny rtuti, PCB nebo jiné toxiny. Mezi ně patří makrela, divoký mečoun a žralok. Jakýkoliv druh ryb chovaný na farmě může mít také vyšší úroveň kontaminovaných látek. Děti a těhotné ženy by se měly úplně těmto rybám vyhnout. Všichni ostatní by neměli jíst více než 200 g těchto ryb týdně.
Menší ryby, jako jsou divocí pstruzi a volně žijící lososi jsou bezpečnější.
ALA, další omega-3 mastná kyselina, se nachází v rostlinných zdrojích, jako jsou ořechy a semena. Lidské tělo potřebovat tyto mastné kyseliny nejen ke správnému fungování, ale je také dobré vědět, že nám poskytují velké zdravotní výhody. Dobré potravinové zdroje ALA jsou: lněné semínko a lněný olej, vlašské ořechy, řepkový olej, sojový olej.
Jak našemu zdraví pomáhají?
Krevní tuk (triglyceridy)
Potravinové doplňky s rybím olejem mají vliv na metabolismus LDL cholesterolu a na hladinu triglyceridů. Máme-li vysokou hladinu tohoto krevního tuku, máme větší riziko onemocnění srdce. U DHA samotné se prokázal vliv na snižování hladiny triglyceridů.
Užíváním zmíněných doplňků snížujeme riziko tvorby krevních sraženin, riziko kornatění tepen i aterosklerotických onemocnění.
Revmatoidní artritida
Potravinové doplňky s rybím olejem (EPA+DHA) mohou zabránit ztuhlostem a bolestem kloubů. Doplňky s omega-3 kyselinami také zvyšují účinnost protizánětlivých léků.
Deprese
Výzkumníci zjistili, že národy, které jedí potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, mají nižší hladinu deprese. Rybí tuk zřejmě posiluje účinky antidepresiv a může pomoci zvládat depresivní příznaky bipolární poruchy.
Vývoj dítěte
DHA se ukazuje jako důležitá u těhotných pro vývoj očí a mozku u plodu. Užívání potravinových doplňků s omega-3 mastnými kyselinami by měly těhotné zhruba týden před porodem přerušit. V těhotenství a při kojení nepřekračujte dávky 1g denně.
Astma
Strava s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin snižuje záněty, což je hlavním důvodem astmatu. Je ale třeba provést více studií, které ukáží, zda doplňky s rybím olejem zlepší funkci plic nebo sníží množství léků, které člověk potřebuje, aby měl kontrolu nad zdravotním stavem.
ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou)
Studie ukazují, že rybí olej může snížit příznaky ADHD u některých dětí a zlepšit jejich duševní schopnosti, jako je myšlení, zapamatování si a učení se. Ale je zapotřebí dalšího výzkumu v této oblasti a doplňky s omega-3 mastnými kyselinami by neměly být používány jako základní léčba u tohoto problému.
Alzheimerova choroba a demence
Výzkumy naznačují, že omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci chránit před Alzheimerovou chorobou a demencí a mají pozitivní vliv na postupnou ztrátou paměti v souvislosti se stárnutím. Toto tvrzení ale není zatím jisté.
Další účinky omega-3 mastných kyselin jsou také velmi pozitivní pro náš celkový zdravotní stav. Jedná se o vliv na snížení krevního tlaku, působí proti bolestem a nevolnosti při menstruaci, zajišťují správnou funkci nervové soustavy (důležité např. u roztroušené sklerózy), mají protizánětlivé účinky (užitečné nejen u zmíněné artritidy, ale i u Crohnovy nemoci, zánětu cév, lupénky), podporují fungování imunitního systému.
Jak získat omega-3 mastné kyseliny?
Zaměřte se na konzumaci ryb s vysokým obsahem DHA a EPA omega-3 mastných kyselin 2-3x týdně. Můžete takédoplnit omega 3 pomocí doplňků stravy například kvalitního oleje z arktických ryb - Pure artic oil.
Potravinové doplňky s omega-3 mastnými kyselinami užívejte společně s antioxidanty (molekulární vodík, vitamín E, karoteny) kvůli náchylnosti na poškození volnými radikály. Měli bychom dodržovat správný poměr přijatých omega-3 a omega-6 mastných kyselin (v ČR doporučováno 1:1), ale v praxi obecně několikanásobně převládá příjem omega-6 mastných kyselin. Nedejte proto na údajně zdravé doporučení příjmu omega-6 mastných kyselin např. v za studena lisovaném slunečnicovém oleji! Těch máte určitě ve stravě dost.
Omega-3 mastné kyseliny se NEDOPORUČUJE užívat při poruchách krevní srážlivosti, týden před a po chirurgickém zákroku, při cukrovce.
Zdroj: WebMD